Meditační předměty pro různé temperamenty

Líbí se vám článek?
[Total: 0 Average: 0]

Stupy v klášteře Erdene Zuu v Mongolsku
Úkázka z knihy Buddha a jeho Učení, Nárada Mahá Théra, překlad Josef Marx, Votobia 1998

Pokračování článku 40 předmětů meditace v buddhismu 

Podle textů jsou deset nečistot a bdělá pozornost zaměřená na tělo (jako dvaatřicet částí) vhodná meditační témata pro ty, kdo mají smyslný temperament, protože směřují k vyvolání odporu k tělu a tak působí proti jeho smyslnému okouzlení.

Čtyři nezměrnosti a čtyři barevná kasina jsou vhodné pro ty, kdo mají nenávistný temperament.

Přemítání o Buddhovi atd. jsou vhodná pro ty, kdo mají zbožný temperament. Přemítání o smrti a uklidnění, představa odpornosti hmotné potravy a analýza čtyř elementů jsou vhodné pro ty, kdo mají intelektuální temperament. Zbývající předměty, především přemítání o Buddhovi, meditace o dobrotivosti, bdělá pozornost zaměřená na tělo a přemítání o smrti jsou vhodné pro všechny, bez ohledu na temperament.

Je šest druhů temperamentu (čarita). Jsou to:

  1. vášnivý temperament (rágačarita)
  2. nenávistný temperament (dósačarita)
  3. nevědomý temperament (móhačarita)
  4. zbožný temperament (saddháčarita)
  5. intelektuální temperament (buddhičarita)
  6. diskurzivní temperament (vitakkačarita)

Čarita označuje vnitřní povahu jedince, která se projevuje, když je tento v normálním stavu, aniž by se předtím něčím zabýval. Temperamenty lidí se odlišují díky různosti jejich činů nebo kammy. Obvyklé činy mají sklon vytvářet zvláštní temperamenty.

Rága nebo vášeň převládá u jednoho, zatímco dósa či hněv, nenávist, převládá u druhých. Většina lidí náleží do těchto kategorií. Některým dalším chybí inteligence a jsou více či méně nevědomí (móhačarita). Nevědomým jsou příbuzní ti, jejichž mysl kolísá a je neschopná soustředit záměrně pozornost na jednu věc (vitakkačarita). Povahově jsou někteří výjimečně oddaní (saddháčarita), zatímco jiní jsou výjimečně inteligentní (buddhičarita).

Jestliže těchto šest navzájem kombinujeme, dostaneme 63 typů. Připojením spekulativního temperamentu (ditthičarita) obdržíme 64 typů. Předměty meditace jsou rozmanitě přizpůsobeny těmto rozdílným temperamentům a typům lidí.